Rośliny przybrzeżne
Rośliny przybrzeżne są roślinami, które sadzimy na głębokości od 0 do -50 cm. Wśród nich wyróżnić możemy pałki wąskolistne, szerokolistne, strzałki wodne charakteryzujące się swoim strzałkowatym liściem, rośliny natleniające, pachnące tataraki oraz wiele innych odmian. Rośliny przybrzeżne wysyłane są luzem jako odpowiednik doniczki kwadratowej 9cmx9cmx10cm. W przypadku wyższych odmian roślin przybrzeżnych, przycinane są do wysokości pudełka czyli około 50cm. Bez obaw przyjmowalność takiej rośliny to 100%.
akwariowe
Acorus gramineus variegataakwariowe
Lisymachia nummularia - tojeść rozesłanaakwariowe
Hydrocotyle vulgaris - wąkrotka zwyczajnaprzybrzezne
Lythrum salicaria - krwawnica pospolitaprzybrzezne
Acorus calamus - tatarak zwyczajnyprzybrzezne
Typha angustifolia - pałka wąskolistnaprzybrzezne
Acorus calamus 'Variegatus' - tatarak zwyczajny pstry 'Variegatus'przybrzezne
Scirpus lacustris - oczeret jeziornyprzybrzezne
Glyceria maxima 'Variegata' - manna mielec pstrolistna 'Variegata'przybrzezne
Typha latifolia 'Variegata' - pałka szerokolistna pstraprzybrzezne
Equisetum japonicum - skrzyp japońskiRośliny przybrzeżne są bardzo popularną ozdobą oczek wodnych w przydomowych ogrodach. Stosowane są przy niewielkich oczkach wodnych, jak i również przy większych zbiornikach. Wiele z nich występuje w Polsce naturalnie. Mogą być prawdziwą ozdobą oczka wodnego.
Jakie są najpopularniejsze rośliny przybrzeżne?
Najczęściej spotykaną rośliną, jeśli chodzi o rośliny przybrzeżne to tatarak. Jest bardzo często widziany na brzegach jezior i stawów. Jest trawą, która szybko się rozrasta i daje naturalny i przyjemny dla oka efekt. Nie trzeba go szczególnie pielęgnować. Liście tataraku są zielone lub zielone z białymi obwódkami. Widoczne w trakcie wiosny kolby są jego kwiatami. Tatarak lubi piaszczyste, naturalne brzegi, z niewielką ilością kamieni. Bardzo wiele oczek wodnych posiada kosańca żółtego. Ma piękne, podobne do irysów żółte kwiaty. Pojawiają się one jednak dopiero po około 2-3 latach od zasadzenia. Kosaniec nadrabia jednak wspaniale zielonymi liśćmi, które całe są zielone lub mają zielono-żółte pasy. Jest to roślina lubiąca bardzo środowisko wodne. Rośliny przybrzeżne, takie jak kosaniec żółty lubią dużo światła słonecznego, dlatego radzi się sadzić je jak najbliżej brzegu. Nie potrzebują wielu produktów do nawożenia. Duża ilość słońca wystarczy, by kosaniec pięknie zakwitł. Należy jednak uważać na te rośliny wodne, bowiem kosaniec jest trujący.
Rośliny wodne – bagienne
Rośliny przybrzeżne, to także rośliny bagienne, lubiące większą ilość wody. Ten rodzaj roślin w ogóle nie potrzebuje produktów do nawożenia. Takie rośliny jak żabieniec babka wodna, czy kaczeniec błotny również podwyższą estetykę naszego oczka wodnego. Żabieniec babka wodna w trakcie wiosny i lata wspaniale kwitnie. Jego kwiaty mają kolor biały albo różowy. Kwiatostan może mieć nawet 1,5 metra wysokości. Te rośliny przybrzeżne są polecane do dużych oczek wodnych. Kiedy nie ma czasu kwitnienia, żabieniec zachwyca nas pięknie zielonymi, błyszczącymi liśćmi. Preferuje miejsca mające dużo światła słonecznego. Można również sadzić go w miejscu, gdzie jest półcień. Liście żabieńca również są imponująco duże i mogą rozrosnąć się do nawet 1 metra długości. Popularne rośliny przybrzeżne to także kaczeniec błotny oraz ponikło błotne. Ta pierwsza roślina bardzo przypomina kosańca żółtego, ponieważ kwitnie na żółto lub biało. Lubi słońce, chociaż również szybko rozrośnie się w półcieniu. W odmianie olbrzymiej może wyrosnąć nawet do 1 metra. Ponikło błotne z kolei ma jasnoróżowe albo fioletowe kwiaty, czasem są one białego koloru. Kwitną one na samych szczytach długich, sztywnych pędów. Również lubi słońce albo półcień. Przybrzeżne rośliny nie wymagają od nas większej uwagi i bardzo ładnie same się rozrastają. Dzięki zastosowaniu się do wymagań każdej z roślin możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem. Rośliny sadzone przy brzegach oczek wodnych muszą mieć jednak dużo światła, by mogły swobodnie rosnąć oraz kwitnąć.