Rośłiny akwariowe Hygrophila Corymbosa (Nadwódka szerokolistna)
Hygrophila Corymbosa to piękna roślina, naturalnie porastająca okolice bagien lub muliste dna płytkich zbiorników, w których znajduje się stojąca lub wolno płynąca woda.
Synonimy
• Nomaphila stricta (Vahl) Nees
• Hygrophila stricta (Vahl) Lindau
• Nomaphila carymbosa Blume
• Justica stricta (Vahl) Lindau
akwariowe
Hygrophila salicifoliaakwariowe
Hygrophila polysperma rosanervigakwariowe
Hygrophila polyspermaakwariowe
Hygrophila pinnatifidaakwariowe
Hygrophila glabraakwariowe
Hygrophila difformisakwariowe
Hygrophila corymbosaakwariowe
Hygrophila angustifoliaWygląd i cechy charakterystyczne Hygrophila corymbosa
Przez niektórych akwarystów określana jako Nadwódka Błotna oraz „Orzech wodny”. To roślina o niezwykłych walorach dekoracyjnych. Istnieje jej wiele różnych odmian. Jest bardzo popularna pośród akwarystów.
Hygrophila posiada obfite ulistnienie o różnorodnej kolorystyce i kształtach. Łodyga jest z kolei gruba, długa i okrągła. Może mieć nawet do 10 mm średnicy oraz wytwarzać pędy, oraz korzenie wodne. Liście znajdujące się na łodydze są ułożone parami, naprzeciwlegle oraz krzyżowo na ogonkach krótszych od liści. Z tego względu, spoglądając na roślinę z lotu ptaka, można dostrzec regularny wzór geometryczny.
Posiada silnie rozwinięty, mięsisty system korzeniowy. Może osiągać spore rozmiary — niektóre okazy mają nawet do 1 m wysokości. Roślina ta często wyrasta ponad powierzchnię wody. Z tego względu nadaje się do umieszczenia w tylnej części akwarium, na trzecim planie. Najlepiej prezentuje się w grupie.
Pochodzenie
To roślina naturalnie występująca w Azji, na Półwyspie Indochińskim i Archipelagu Malajskim.
Uprawa
To roślina dosyć łatwa w uprawie. Potrzebuje jednak bardzo intensywnego oświetlenia. Od niego zależy, także kolor liści, który może zmienić się od wybranego natężenia światła. Przyjmuje barwy od jasnozielonej do czerwono-brązowej. Z kolei w przypadku dozowania CO2, będzie rosła bardzo intensywnie oraz gęsto.
Należy zapewnić jej, także żyzne podłoże z dodatkiem gliny oraz optymalną temperaturę wody 24-28°C. W przypadku nieco zimniejszych warunków w akwarium może dochodzić do zahamowania jej wzrostu, a rozmiar liści się zmniejszy. Zawartość azotanów w akwarium powinna wynosić nie mniej niż 10 mg / l, a pH - 7,0-8,5.
Rośliny akwariowe Hygrophila Carymbosa — najpopularniejsze odmiany
Hygrophila Compact — odmiana o krótkich łodyżkach oraz małych listkach. Bardzo dobrze zakrywa dno zbiornika.
Hygrophila Thailand — jej liście podwodne w naturalnych warunkach osiągają nawet 20 cm. W akwarium jest to jednak zwykle do 10 cm długości i 2 cm szerokości. Posiada słaborozwinięty system korzeniowy. Osiąga 15-30 cm wysokości. Mało wymagająca roślina. Doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów.
Hygrophila Siamensis — ma długie i wąskie liście — sprawdzi się, więc jako tło zbiornika. Jej łodyga może mieć różowy, a niekiedy nawet jasnoczerwony kolor
Hygrophila polysperma — określana również jako Nadwódka Wielonasienna. Posiada kwadratowe w przekroju łodygi, lancetowate liście. Osiąga wysokość do 40 cm.
Hygrophila pinnatifida — posiada ciemnozielone liście, które przy mocnym oświetleniu zmieniają kolor na czerwony. To bardzo ekspansywna odmiana. Aktywnie rozrasta się w akwarium i pnie się po korzeniach i kamieniach.