Acorus calamus - tatarak zwyczajny

25,00 zł
Brutto Wysyłka: poniedziałek - środa
KATEGORIA: Przybrzeżne

Acorus calamus czyli po polsku Tatarak. Jeśli potrzemy listki tej rośliny wytworzy zapach lekko cytrynowy. Acorus calamus - tatarak zwyczajny. Należy do grupy roślin zalewowych. Swoją funkcję oczyszczającą najlepiej pełni w warunkach kiedy jest pod wodą a szczególnie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tej rośliny przy sadzeniu w strumykach. Bardzo lubi przepływ wody, a jeszcze lepiej by przepływała część wody przez jego system korzeniowy od spodu. Wtedy bez problemu będzie pełnił nam funkcję oczyszczającą wodę w naszym zbiorniku wodnym. Roślina rośnie dość wolno, dobrze adoptuje się w środowisku podmokłym. 1 sztuka to 1 wiązka roślin. W wiązce z reguły od 2 do 5 sadzonek w zależności od gęstości i grubości danej rośliny.

Ilość
Dostępny od ręki

Roślina rośnie dość wolno, dobrze adoptuje się w środowisku podmokłym. Sadzimy ją na strefę płytką w naszym oczku wodnym. Rośliny strefy przybrzeżnej wysyłane są przez nas jako odpowiednik objętości doniczki 9cmx9cm z tym, że luzem i przycięte do wysokości naszych boksów styropianowych. Boksy w przypadku roślin przybrzeżnych posiadają długość około 50cm.  

Tatarak zwyczajny - Acorus calamus

Tatarak zwyczajny jest to bylina kłączowa mocno rozrastająca się wszerz, tworząca grube, walcowate, silnie rozgałęzione, czerwono-purpurowe kłącza, które mają specyficzny smak i zapach. Kwiaty tataraku są niezbyt duże, mało widoczne, bez walorów dekoracyjnych, mają jasnozielono-kremowe kolby do długości do 8 cm. Kwitnienie jest zróżnicowane, od lutego do września. W Polsce tatarak ze względu na warunki klimatyczne nie zawiązuje nasion. Roślina osiąga około 1 m wysokości, choć odmiana 'Variegatus' jest wyższa i może dorastać do 2 m.

Tatarak najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych, ale znosi także częściowe zacienienie. Najważniejsze jest zapewnienie mu żyznego i przede wszystkim wilgotnego podłoża, co oznacza, że tatarak sadzi się w strefie wody płytkiej, na głębokości do 20 cm. Roślina jest mrozoodporna, charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki, a jej pielęgnacja polega na jesiennym wycinaniu wysychających liści.

W ogrodzie tatarak powinien być sadzony jedynie na terenie wilgotnym lub zalanym wodą. Nadaje się do dekoracji ogrodów bagiennych, oczek wodnych i stawów. Odmiana 'Variegatus' urzeka swoimi pstrokatymi barwami i osiąga bardziej spektakularne łany.

Tatarak jest cenionym gatunkiem wykorzystywanym w biologicznych oczyszczalniach ścieków, szczególnie hydrofitowych. Jego kłącza i korzenie to wydajne filtry wodne absorbujące biogeny i wiele innych związków. Jest szczególnie wydajny pod kątem oczyszczania ze związków potasu i fosforu, a jego szybki przyrost biomasy sprawia, że oczyszczalnia pracuje z największą możliwą wydajnością.

Opis

Wysokość [cm]
60 - 80
Nawożenie
Nawóz ogólny N P K (Azot, Fosfor, Potas)
Grupa cenowa
A
Głębokość sadzenia [cm]
0 do [-30]

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: