kategorie

Cryptocoryne (zwartka)

Cryptocoryne — określane jako zwartki lub kryptokoryny. Pochodzą z rodziny obrazkowatych, która obejmuje ponad 50 odmian, również roślin akwariowych — w wielu różnych kolorach. Cieszą się dużym zainteresowaniem akwarystów.

Jest 10 produktów.

Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Aktywne filtry

Pochodzenie 

To gatunek pochodzący Azji Południowo-Wschodniej. Naturalnie występuje na podmokłych oraz bagnistych terenach, takich jak brzegi stawów, strumieni oraz wolno płynących rzek. 

Uprawa

Są to rośliny średniej wielkości, o bardzo silnie rozbudowanym systemie korzeniowym. Najważniejsze w ich uprawie jest zapewnienie żyznego podłoża zawierającego wiele składników odżywczych. Warto wzbogacić je gliną, torfem oraz dodatkiem węgla drzewnego i żelaza.
Dorastają do około 20-25 cm. W przypadku zasadzenia jej w przedniej (ewentualnie środkowej) części akwarium — utworzy piękne skupiska roślin. Przed posadzeniem nowych okazów, należy usunąć stare liście, aby nie utrudniały pobierania składników mineralnych. 
W przypadku umieszczenia w akwarium Cryptocoryne, pH wody powinno wynosić 5,5-9, z kolei optymalna do ich rozwoju temperatura to 20-30 °C.

Jakie są najpopularniejsze rośliny akwariowe z gatunku Cryptocoryne?

Cryptocoryne Wendtii (Zwartka Wendta)

Odmiana ta cechuje się lekko fałdowanymi, lencetowatymi liśćmi średniej wielkości. Posiada wiele różnych odmian, od jasnozielonej, aż poprzez ciemnobrązową. 
Roślina posiada bardzo dobre zdolności adaptacyjne i w szybki sposób potrafi przystosować się do trudniejszych warunków występujących w akwarium. 

Zielona odmiana — Cryptocoryne Wendtii Green 

Małowymagająca, uniwersalna kryptokoryna. Idealna dla początkujących akwarystów. Warto posadzić ją na drugim planie akwarium. Będzie dobrym tłem dla jasnozielonych paprotek lub roślin łodygowych. Może posiadać zarówno jasnozielone, jak i czerwone, a nawet lekko brązowe zabarwienie liści. Zależy to od wody i oświetlenia występujących w akwarium.

Cryptocoryne Balansae (Zwartka Balansa)

Zielono-brązowa odmiana, która może osiągać duże rozmiary i rozrastać się nawet do 50-70 cm szerokości. Z tego względu zaleca się ją umieścić jako tło, na drugim lub trzecim planie akwarium. Podobnie jak pozostałe podgatunki, to łatwa w uprawie roślina o niewielkich wymaganiach. Potrafi rozwijać się nawet w twardej wodzie i małym dostępie do światła.

Inne odmiany Cryptocoryne to: Cryptocoryne lucens, Cryptocoryne parva, Cryptocoryne Willisii, Cryptocoryne Albida, Cryptocoryne Petchii, Cryptocoryne Undulata, Cryptocoryne Nevillii, Cryptocoryne Lutea, Cryptocoryne Wendtii Tropica, Cryptocoryne Wendtii Brown