kategorie

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Okres kwitnienia

Okres kwitnienia

Głębokość sadzenia [cm]

Głębokość sadzenia [cm]

Lilie wodne sklep | Nenufary i grzybienie do oczka wodnego - WaterAndGarden.pl

Lilie wodne

Lilie wodne to niewątpliwie najpiękniejsze rośliny wodne. W okresie zakwitania zachwycają nas swoim urokiem. Dla osób indywidualnych wysyłane są sadzonki rwane przeważnie od 30 cm do 60 cm w zależności od pory roku. Dla sklepów wysyłamy lilie wodne rwane 30-40cm wysokości wraz z doniczką i wodoodporną etykieta do handlu. Sklepy mogą przetrzymać lilie wodne po wsadzeniu w doniczkę i w umiejscowieniu ich w zbiorniku z wodą 40-50cm wysokości. 

Jest 38 produktów.

Pokazano 1-12 z 38 pozycji

Aktywne filtry

Grzybienie mają różne odmiany. Są to kwiaty utrzymujące się nad lustrem wody. Są wspaniałą rośliną do większości zbiorników wodnych. Wiele osób decyduje się na ich zasadzenie.

Jakie są odmiany grzybieni?

Lilie wodne (Nymphaea Alba) zwane inaczej nenufarami albo grzybieniami. Naturalnie występują w stawach wodnych i jeziorach. Są znane w całej Europie i są spotykane nawet w wysokich partiach gór. Oprócz pięknych kwiatów posiadają również rozłożyste liście o bardzo mocno zielonym kolorze, które z wierzchu pokryte są woskiem. Rosną one na pojedynczych łodygach, których długość może wynosić nawet 2,5 metra. Zalecana głębokość umiejscowienia byliny w podłożu wynosi do 1 metra głębokości. Kwiatostan może mieć nawet 20 cm średnicy i wygląda naprawdę imponująco. Kwiaty mogą utrzymywać się nawet do października. Lilie występują w różnych kolorach i odcieniach, w zależności od odmian. Utrzymują się na powierzchni wody, podobnie jak liście.

Uprawa - jak posadzić lilie wodne?

Sadzenie należy przeprowadzić tak, by nie zniszczyć tych delikatnych roślin. Należy wybrać odpowiednie miejsce, które jest dobrze nasłonecznione. Kolorowe odmiany szczególnie potrzebują nasłonecznienia. Lekko zacienione miejsce może służyć wyłącznie odmianie białej, czyli podstawowej. Lilia wodna wymaga umieszczenia w specjalnych pojemnikach, które wypełnia się piaskiem oraz gliną. Proporcje powinny wynosić 2:1. Nie może być wsadzana do torfu, czy standardowej gleby ogrodowej. W takim wypadku może zdarzyć się, że w zbiorniku wodnym zacznie narastać bardzo dużo glonów. Ziemia musi być przykryta warstwą żwiru, zwłaszcza jeśli nasz zbiornik posiada ryby. Mogą one łatwo rozgrzebać pojemniki z piaskiem oraz gliną, przez co kłącza nie usadowią się w podłożu na tyle mocno, by puścić korzenie głębiej. Są to kwiaty, które szybko się rozrastają, ale potrzebują do tego miejsca. Nie możemy ich umieszczać w bardzo małych akwenach wodnych. Będą mogły rozwinąć się w dużym zbiorniku wodnym, które ma nieco żwirowe podłoże z piaskiem. Warto pamiętać, by rozsadzać je w odpowiednich odległościach, ponieważ mają bardzo rozłożyste liście, potrzebujące dużej ilości słońca do prawidłowego wzrostu. Jeśli dobrze się nimi zaopiekujemy zyskamy wspaniale wyglądający zbiornik wodny na wiele lat.

Jak pielęgnować lilie w zbiorniku wodnym?

Uprawiane w oczkach wodnych nenufary należy użyźniać raz w sezonie. Do tego celu używa się specjalnych kuleczek lub pałeczek, które mają w sobie kompost mineralny dobrej jakości. Nie rozpuszcza się on w kwiatach, ale w podłożu, dlatego nawóz należy włożyć do wody, do pojemnika, w którym znajdują się kłącza. Taki produkt jest naturalny i nie zagraża innym roślinom, czy zwierzętom znajdującym się w oczku wodnym. Bardzo ważne jest również stosowanie nawozu mineralnego podczas przesadzania, czy rozmnażania lilii. Należy w tym celu uzupełnić pojemnik o nowy podkład piaskowo-gliniany oraz umieścić w nim kulki z nawozem. Najlepiej umieścić je jak najbliżej kłącza. Rośliny te mogą być kompostowane pod warunkiem, że są one dobrze sfermentowane.

Jakie podłoże pod grzybienie?

Sadząc te rośliny powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku najpopularniejsza metoda, na którą składa się mieszanka piachu, żyznej, czarnej ziemi (może być również domieszka kompostu) oraz zawierającej wiele mikroelementów gliny. Można zastosować zarówno proporcje 1:1:1, jak i 1/3 + 2/3, wtedy musimy pominąć warstwę piasku. W przypadku zbiorników, gdzie występuje ruch wody (z powody pomp lub kaskad), a także obecności ryb - warto przysypać wierzchnią warstwę podłoża. W tym celu można użyć drobnego żwiru, który zabezpieczy ziemię przed jej wypłukiwaniem.

Dodatkowo, najlepsza do rozwoju roślin tego typu będzie miękka, ale odpowiednio kwaśna woda o pH wynoszącym od 5,5 do 7.0.

Zimowanie grzybieni - Jak przechowywać te rośliny zimą?

Lilie wodne najlepiej czują się w miejscu pierwotnego zasadzenia. Należy jednak odpowiednio je do tego przygotować do sezonu zimowego. Po pierwsze, musimy dokonać porządnego oczyszczenia naszego zbiornika wodnego. Akweny wyłożone folią warto szczelnie przykryć, aby lód jej nie zniszczył. Nie powinno się jednak tego wykonywać zbyt wcześnie - może to doprowadzić do zbyt dużej utraty tlenu, co w dalszej kolejności spowoduje gnicie roślin.  
W przypadku posiadania zbiornika małych rozmiarów można zrezygnować z pełnego przykrywania na rzecz szczelnego obłożenia naszych roślin grubszą warstwą liści, styropianem lub słomianymi matami.  
 Istnieją odmiany, które cechuje duża wrażliwość na niskie temperatury. Szczególnie dotyczy to tych o żółtych, pomarańczowych, a także miniaturowych kwiatach. W takiej sytuacji musimy przenieść je do szklarni bądź ogrodu zimowego. Dobrze sprawdzi się, także wilgotne i jasne, przydomowe pomieszczenie gospodarcze, a nawet piwnica, gdzie temperatura wynosi średnio 5 stopni Celsjusza. 

Kiedy kwitną lilie wodne? 

Okres zakwitania tego typu roślin jest długi. W zależności od odmian lilii wodnych oraz cech fizycznych (takich jak wielkość kwiatów), trwa on z reguły od czerwca do września. Wytwarzają w tym okresie delikatny oraz lekko słodki zapach. Zdarzają się również gatunki, u których kwiaty rozkwitają od maja do października, a nawet listopada. Minimalna temperatura musi wtedy jednak wynosić przynajmniej 18 stopni Celsjusza.

Kiedy nawozić grzybienie? 

Dostarczanie nenufarom niezbędnych substancji odżywczych jest bardzo istotną kwestią. Sklepy ogrodnicze posiadają w swoim asortymencie liczne produkty specjalnie przeznaczone do tego celu. Należy być w tej kwestii regularnym i używać przede wszystkim produkty najlepszej jakości, niezawierające fosforu, który wzmaga produkcję i rozwój glonów.

Najlepszą porą na rozpoczęcie nawożenia niezbędnego do aktywizacji kwitnienia oraz wzrostu będzie okres między lipcem, a sierpniem. Niektóre odmiany można nawet kompostować w czerwcu.