kategorie

Ludwigia — idealna roślina akwariowa 

Ludwigie to dekoracyjne rośliny akwariowe należące do rodziny wiesiołkowatych. Obejmują około 80-90 różnych gatunków, z czego wśród akwarystów popularnością cieszy się kilka z nich, szczególnie Ludwigia Repens lub barwne odmiany, takie jak Ludwigia Mini Super Red.

Synonimy

• Isnardia Linnaeus

• Jussiaea Linnaeus

• Oocarpon Micheli

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry

Uprawa

To roślina, która nie jest z reguły skomplikowana w uprawie. Będzie rosła w słabszym świetle, nie istnieje, także potrzeba dozowania CO2. 
Należy jednak pamiętać w jej przypadku o kilku istotnych kwestiach. Ważne jest, aby zapewnić jej dostęp do podłoża zawierającego substancje odżywcze — takie jak żelazo i mikroelementy. Warto jeszcze wzmocnić je substratem. Najlepiej rozwija się z kolei w miękkiej wodzie, której temperatura powinna wynosić 20-28°C.
Ludwigia doskonale prezentuje się w centralnej części akwarium. Sprawdzi się, więc jako roślina drugiego, bądź trzeciego planu.

Pochodzenie

Naturalnie występuje na południu Stanów Zjednoczonych. Można ją, także spotkać Ameryce Środkowej oraz Wyspach Karaibskich. Porasta brzegi wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, np. jezior, rzek i stawów.

Ludwigia Repens (Ludwigia Płożąca)

Wygląd i cechy charakterystyczne

Jeden z najpopularniejszych gatunków. Posiada podwodne liście, rosnące naprzemiennie lub naprzeciwlegle. Są szeroko eliptyczne i mają około 4 cm długości i 3 cm szerokości. W przypadku intensywnego oświetlenia ich kolor zmienia odcień na bardziej rubinowy.  To roślina, u której występują  małe, jasnożółte i czteropłatkowe kwiaty.

W płytkiej wodzie Ludwigie często tworzą gęste skupiska, a ich pędy wyrastają ponad powierzchnię wody. To gatunek, który jest łatwo podatny na hybrydyzację z innymi roślinami z tej samej rodziny. Z tego powodu trudno o jej naukową identyfikację.

Ludwigia Mini Super Red — popularna roślina z rodzaju Ludwigia

Posiada wiele różnych nazw i określeń: Ludwigia Mini Sp, Ludwiga Sp. Red czy też Ludwigia Mini Super Red.

To popularna i niezbyt skomplikowana w uprawie roślina. Jej liście są intensywnie czerwonego koloru, który dodatkowo wzmacnia mocne oświetlenie i NO3 występujące w zbiorniku. 
Ze względu na to, że szybko rośnie — powinno się ją również regularnie przycinać, aby tworzyła imponujące, zwarte kępy. 

Inne odmiany Ludwigi

Ciekawa propozycja to chociażby Ludwigia Mesakana — szczególnie barwna, kolorowa odmiana posiadająca okrągłe liście. Z kolei Ludwigia palustris (Ludwigia błotna) jest mniejszą odmianą, która łatwiej wybarwia się na czerwono, dzięki czemu wyróżnia się na tle innych roślin w akwarium.