kategorie

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Wysokość [cm]

Wysokość [cm]

Temperatura [C]

Temperatura [C]

Grupa cenowa

Grupa cenowa

Rośliny natelniające w oczku wodnym i akwarium

Zarówno w akwariach, jak i w oczkach wodnych potrzebne są rośliny, które będą napowietrzać wodę. Istnieją specjalnie do tego przystosowane urządzenia, jednak lepszym wyborem będzie posadzenie roślin natleniających. Umożliwi to odwzorowanie naturalnego środowiska wodnego naszego zbiornika.

Jest 9 produktów.

Pokazano 1-9 z 9 pozycji

Aktywne filtry

Rośliny natleniające są bardzo ważnym elementem oczka wodnego lub akwarium

Rośliny natleniające posiadają wiele niezbędnych właściwości. Są obowiązkowym elementem zbiornika, jeśli planujemy, aby był on miejscem do życia dla ryb. Dzięki temu, zwierzęta mogą się tam (bez żadnych przeszkód) rozwijać. Nie są, także narażone na choroby.

Zaletą jest również oczyszczanie wody oraz pobieranie z niej soli mineralnych. Zapewnienia to jej nieustanne natlenianie. Prawidłowy dobór roślin do oczka wodnego lub akwarium powoduje wyższą jakość znajdującej się w nim wody. Dzięki temu, usuwa występujące na jej powierzchni glony.

Rośliny natleniające nie są zbyt trudne w uprawie. Na co należy zwrócić uwagę?

Rośliny napowietrzające najczęściej umiejscowione są pod powierzchnią wody. Jeśli planujemy umieścić je w zbiorniku wodnym, muszą zostać tam umieszczone jak najszybciej po zakupie. Nie powinny jednak zajmować więcej niż 1/3 jego obszaru. Należy zadbać o jak najlepszą glebę. Najbardziej odpowiednie do sadzenia podłoże to glina, torf lub ziemia. Połączone razem produkty trzeba wymieszać w proporcjach 1:1:2. Do umacniania brzegów zbiornika warto wybrać chociażby ponikło igłowate lub turzycę.

Jakie są najlepsze natleniające gatunki roślin do akwariów lub oczek wodnych?

Oto gatunki roślin natleniających, na które warto zwrócić uwagę aranżując swój zbiornik:
  • Moczarka kanadyjska - popularny gatunek rośliny wodnej, znany również pod łacińską nazwą Elodea canadensis. Dorasta do około 70-80 cm. W naturalnych warunkach, najczęściej występuje w dużych skupiskach. W przypadku akwariów, woda powinna mieć temperaturę wynoszącą około 15-20 stopni Celsjusza.

  • Rogatek sztywny - charakteryzuje go nietypowy wygląd. Posiada puszyste, rozgałęzione pędy. Należy do jednych z najbardziej popularnych roślin znajdujących się w akwariach. Może porastać praktycznie każde środowisko wodne.

  • Rdestnica połyskująca - to bardzo okazały gatunek jednej z roślin występujących pod wodą. Jest mrozoodporna. Ma duże liście, które natleniają wodę oraz oczyszczają ją z azotanów. Rośnie na głębokości nawet 3-4 m. Podobnie wygląda rdestnica pływająca. Ta roślina wymaga słonecznego stanowiska. Należy sadzić ją w wodzie o głębokości wynoszącej, najczęściej około 30-80 cm.

  • Pistia rozetkowa – jest gatunkiem, który nadaje się zarówno do oczka jak i mniejszego zbiornika. Sprawia, że woda jest oczyszczona zarówno z azotanów, jak i azotynów.

Inne rośliny wodne, w które warto zaopatrzyć oczko wodne oraz akwarium

Inne rośliny wodne, w które warto zaopatrzyć oczko wodne oraz akwarium:
  • Knieć błotna – znana, także jako kaczeniec. Należy do rodziny jaskrowatych. Lubi rosnąć w słonecznych miejscach , ewentualnie w półcieniu.

  • Grzybień biały - czyli lilia wodna, występuje w wielu różnokolorowych odmianach. Preferuje miejsca nasłonecznione, jednak osłonięte przed wiatrem. Lilie wodne będą piękną ozdobą dla oczka wodnego w przydomowym ogrodzie, jak i domowego akwarium znajdującego się w salonie.

  • Grążel żółty - posiada małe, żółte oraz ładnie pachnące kwiaty. Warto mieć na uwadze, że jest to roślina trująca.

  • Czermień błotna - to bylina kłączowa o sercowatych liściach. Najlepszymi warunkami do jej rozwoju będzie strefa bagienna. Dodatkowo, najlepiej sadzić je w zacienionym miejscu.

  • Pałka wąskolistna - jest rośliną o długich, ciemnozielonych oraz wąskich liściach. Sadzi się ją, zarówno w strefie przybrzeżnej, jak i w głębszej wodzie. Najbardziej odpowiednie będzie dla niej słoneczne lub lekko zacienione stanowisko.

  • Sit siny - to mało wymagająca roślina ozdobna. Imponuje wyglądem - tworzy gęste kępy o stalowoniebieskim kolorze. Roślina ta osiąga nawet metr wysokości.