Charakterystyka
Z racji tego, że są roślinami błotnymi, mogą rosnąć zarówno całkowicie pod wodą, jak i znajdować się jedynie częściowo zanurzone.
W zależności od gatunku, pośród żabienic występują małe gatunki (nie większe niż pięć centymetrów wysokości), ale również ponad metrowe okazy.
U większości z nich występują dwa rodzaje kłączy (stożkowe lub pełzające), których średnica wynosi z reguły 3-5 mm do 15-25 mm. Posiadają różne formy liści: od liniowych, lancetowatych, aż poprzez owalne, eliptyczne, a nawet w kształcie serca. Z reguły mają również bardzo rozbudowane systemy korzeniowe.
Ze względu na liczne odmiany żabienic, kolor ich liści może być zarówno jasno jak i ciemnozielony, ale także posiadać inne odcienie kolorystyczne, takie jak czerwony, fioletowy czy brązowy.
Pochodzenie
To gatunek pochodzący z Ameryki Południowej.
Warunki uprawy
To rośliny łatwe w uprawie, które w szybkim tempie potrafią dostosować się do warunków występującym w danym zbiorniku wodnym. Należy jednak spełnić kilka warunków, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Żabienice nie tolerują kwaśnego odczynu gruntu. Idealnym wyborem będzie dokładnie oczyszczony żwirek, którego średnica ziarna wynosi 3-7 mm. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią grubość warstwy podłoża. Powinna wynosić ona przynajmniej 6-7 cm.
Woda w akwarium może być średniej twardości, jej temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 15 ° C. Odczyn z kolei musi być neutralny lub lekko zasadowy (pH 6,8-7,6). Niezwykle ważna jest kwestia oświetlenia, które musi być odpowiednio mocne (przynajmniej 0,5W/litr wody). Najbardziej odpowiednim źródłem światła dla większości żabienic są świetlówki z przewagą promieni zielonych, niebieskich i żółtych części widma.
Żabienica amazońska (Echinodorus amazonicus)
Amazonka to popularny, prosty w uprawie, a zarazem niezwykle popularny pośród wielu akwarystów gatunek z rodzaju Echinodorus. Kiedy posadzi się ją pojedynczo, roślina ta może osiągać bardzo duże rozmiary wynoszące nawet 40 cm szerokości. Pozwala to wielu gatunkom ryb na złożenie ikry.
Jest również doskonałym elementem dekoracyjnym akwarium. Pod wodą posiada, wyrastające (rozetowo) z grubego kłącza, lancetowate liście w pięknym zielonym kolorze. Wypuszcza również pofałdowane liście nadwodne, które wymagają przycinania.
Nie potrzebuje mocnego światła oraz nawożenia dwutlenkiem węgla, jednak jest wrażliwa na zacienienie. Należy zapewnić jej jednak żyzne podłoże, więc żwir można wzbogacić o dodatek gliny i torfu.