Jakie rośliny do akwarium? Najpopularniejsze rośliny akwariowe

Jakie rośliny do akwarium? Najpopularniejsze rośliny akwariowe

Planujesz założyć domowe akwarium? Odpowiednio dobrane rośliny są jednym z najbardziej kluczowych elementów jego aranżacji. Z tego artykułu dowiesz się, które z nich będą najlepszym wyborem dla początkujących miłośników akwarystyki, a także poznasz jakie są najpopularniejsze oraz najciekawsze gatunki. Otrzymasz również wskazówki, jak pielęgnować akwarium, abyś mógł cieszyć się jego wyglądem przez długi okres czasu.

Spis treści

Wybór roślinności do akwarium - na co zwrócić uwagę?
Typy roślin akwariowych. Jakie są najciekawsze rośliny akwariowe?
Sztuczne rośliny do akwarium. Jakie wybrać?
Najlepsze rośliny akwariowe dla początkujących akwarystów
Sadzenie i uprawa roślinności w akwarium

Wybór roślinności do akwarium - na co zwrócić uwagę?

Rośliny wodne odgrywają znaczącą rolę w wielu, nawet najmniejszych zbiornikach wodnych, w tym także - domowych akwariach. Służą nie tylko jako pożywienie dla ryb, ale również odpowiadają za szereg kluczowych funkcji i procesów. Wspomagają filtry i napowietrzacze w produkcji tlenu oraz pożytkują produkty odpadowe. Mogłoby się wydawać, że wybór roślinności do akwarium nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy, aby nasz domowy zbiornik spełniał wysokie standardy, musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych i ściśle ze sobą powiązanych czynników. Oprócz zakupienia odpowiednich gatunków roślin, musimy zwrócić uwagę na inne parametry.

Ważne są zarówno oświetlenie, temperatura, parametry wody, rodzaj podłoża oraz sposób sadzenia. Nawet zaniedbanie jednego z nich może spowodować zachorowanie roślin w akwarium, a w dalszej kolejności - ich obumarcie. Doprowadzi to tym samym do pogorszenia kondycji każdej obecnej tam ryby oraz innych żyjących organizmów. Przed zakupem roślin do akwarium trzeba uważnie sprawdzić jakie są ich wymagania, na przykład do jakiej wysokości mogą w przyszłości urosnąć. Jeśli pominiemy ten aspekt, możliwe, że zajmą one w przyszłości zbyt wiele miejsca. Doświadczeni akwaryści radzą, aby każda roślina zajmowała podłoże wynoszące około 35-40 cm² jej powierzchni.

Nie trzeba zakupywać zbyt wielu gatunków, szczególnie różnorodnych pod względem pielęgnacji. Wymagające rośliny akwariowe potrzebują odpowiedniej wiedzy i doświadczenia akwarysty. Na samym początku warto skupić się na tych popularnych i powszechnie występujących. Przed zakupem trzeba, także sprawdzić ich kondycję w sklepie. Należy wybierać rośliny o mocnych liściach, korzeniach i łodygach zielonego koloru. Unikajmy natomiast tych połamanych oraz zniszczonych. Jeśli zdecydujemy się na bardziej tropikalne okazy, koniecznie zwróćmy uwagę na temperaturę wody (oraz oświetlenie), w jakich są przechowywane. To rośliny ciepłolubne i w przypadku zaniedbania, którejś ze wspomnianych wcześniej kwestii - może spowodować to poważne skutki, takie jak ich zachorowanie.

Niezwykle kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Najlepszym wyborem są sztuczne lampy, które doskonale imitują naturalne światło i umożliwiają odbywanie przez rośliny procesu fotosyntezy. Z racji tego, że rośliny w akwariach dzielą się na światłolubne i cieniolubne, musimy uwzględnić ten aspekt przy aranżowaniu naszego zbiornika. Każda z tych grup posiada inne wymagania. Jeśli zostaną umieszczone razem w jednym akwarium, prawdopodobnie spowoduje to wiele działań niepożądanych. Może zatrzymać na przykład ich wzrost i rozwój (w przypadku roślin światłolubnych) lub pokryć je glonami (w przypadku roślin cieniolubnych). Jeśli jesteśmy początkującymi akwarystami i nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat opieki nad typami roślin o różnym zapotrzebowaniu na światło, zdecydujmy się na jeden z nich.

Typy roślin akwariowych. Jakie są najciekawsze rośliny akwariowe?

Możemy wyróżnić kilka kategorii roślinności:

Rośliny pływające – wyróżniają je duże wymagania pod względem wielkości akwenu, więc niezbyt często można je spotkać w domowych zbiornikach. O wiele częściej roślinę pływającą można zobaczyć w oczkach wodnych oraz stawach. Jednym z nielicznych wyjątków jest wgłębka pływająca.

Rośliny wysokie – przeważnie sadzi się je w tylnej części akwarium. Jednym z ich zadań jest maskowanie akcesoriów takich jak filtry oraz grzałki. Gatunki, które nie mają zbyt wymagających potrzeb to chociażby nurzańce śrubowe.

Epifity – to jedne z najciekawszych kategorii roślin. Należą do nich chociażby anubiasy niskie. Są przystosowane do życia oraz rozwoju, będąc przyczepione do elementów dekoracyjnych, na przykład konarów, kamieni czy korzeni.

Rośliny pierwszoplanowe – zazwyczaj są to niskie gatunki, umieszczone w przedniej części akwarium. Wiele z nich (z wyjątkiem zwartki białej drobnej) wymaga wiele uwagi, między innymi dużej ilości światła oraz regularnego nawożenia.

Rośliny drugoplanowe – najczęściej sadzi się je pośrodku zbiornika. Charakteryzuje je to, że szybko się rozrastają, dlatego potrzeba im sporo przestrzeni do rozwoju.

Istnieją setki gatunków roślin akwarystycznych oraz ich odmian. Wiele z nich jest jednak dedykowanych doświadczonym adeptom akwarystyki, którzy zajmują się zaawansowanymi akwariami biotopowymi. Początkujące osoby powinny wybierać najpopularniejsze oraz najłatwiejsze w uprawie rośliny dostępne na rynku. W średniej wielkości zbiorniku można ich umieścić od kilku do kilkunastu typów.

Dużą popularnością cieszy się chociażby mech jawajski. Ten pochodzący z rejonów Azji Południowo-Wschodniej gatunek posiada długie, cienkie łodygi oraz porastające je drobne listki. Ma liczne pędy, dzięki którym tworzy skupiska, które służą chociażby jako schronienie dla mniejszych organizmów. Jest epifitem. Musi być przymocowany (np. za pomocy siatek) do elementów dekoracji (kamieni, korzeni) Nie posiada dużych wymagań pielęgnacyjnych, chociażby nawożenia CO2 i żyznego podłoża.

Pozostałe rośliny akwariowe łatwe w uprawie to na przykład bakopa karolińska, moczarka argentyńska, efektowna kabomba karolińska, pelia, gałęzatka kulista oraz mchy, takie jak Creeping Moss oraz Singapore Moss

Sztuczne rośliny do akwarium. Jakie wybrać?

Jest to dobra alternatywa dla początkujących adeptów akwarystyki. Posiadają wiele zalet. Nie trzeba ich przycinać, są mniej czasochłonne w pielęgnacji, a także - stanowią atrakcyjną kryjówkę dla organizmów żyjących w akwariach. Nie musimy również martwić się słabym oświetleniem oraz zaśmiecaniem naszego zbiornika przez martwe liście i korzenie.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej odwzorowane rośliny sztuczne, nigdy nie zastąpią nam żywych gatunków. Nie potrafią absorbować toksyn i szkodliwych związków chemicznych, a także oczyszczać wodę usuwając z niej glony. Nie mogą posłużyć jako pokarm dla ryb, a niektóre modele roślin wyglądają na tyle sztucznie, że będą je odstraszać, a na dodatek - są trudne w czyszczeniu.

Najlepsze rośliny akwariowe dla początkujących akwarystów

Istnieją dziesiątki roślin akwariowych, które nie posiadają zbyt wielu pielęgnacyjnych wymagań i mogą zostać umieszczone w praktycznie każdym zbiorniku wodnym. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących miłośników akwarystyki, którzy mogą mieć problem z utrzymywaniem w doskonałej kondycji bardziej wymagających gatunków. Żywe rośliny akwariowe łatwe w hodowli (oraz o małych wymaganiach pielęgnacyjnych) to przede wszystkim:

Nurzaniec - jest jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w akwarystyce. Wygląda niczym podwodna trawa. Osiąga około 30-40 cm wysokości, Cechuje ją niezwykle szybki wzrost oraz rozrastanie się, bez względu na wielkość zbiornika. Jej zaletą jest łatwość w hodowli oraz uprawie.

Annubas - to charakterystyczna roślina pochodząca z terenów Afryki zachodniej oraz równikowej. Inne określenie to „żelazna roślina” - posiada duże, silne liście, które mogą posiadać (w zależności od gatunku) różne kształty. Dodatkowo, jest w stanie rozwijać się w szerokim zakresie temperatur wody (najlepiej w przedziale 18-30°C), a nawet w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Z racji tego, że (w dobrych warunkach) wytwarza grube kłącze, łatwo rozmnażać go przez podział. Nie należy, także martwić się o specjalne nawożenie. Z reguły wystarczą nawozy potasowe, które umożliwiają jego lepsze rozkrzewienie. Gatunki o podobnym zastosowaniu (lecz bardziej wrażliwym na panujące warunki) jest chociażby - mikrozorium oskrzydlone

Żabienica - roślina łatwa w hodowli. Posiada duże, delikatne liście jasno-zielonego koloru, które wyrastają rozetowo z grubego kłącza. Często w akwarium towarzyszą jej duże ryby, takie jak żaglowce czy paletki. Potrzebuje sporo przestrzeni. Nawet jeden pojedynczy egzemplarz znacząco się rozrasta.

Moczarka kanadyjska - jedna z najpopularniejszych roślin akwariowych. Posiada długie, porośnięte małymi listkami pędy. Potrafi osiągnąć nawet 3 metry wysokości. To gatunek bardzo szybko rosnący, przez co bywa nawet nazywany „zarazą wodną”. Służy jako schronienie rybom. Z racji swojej ekspansywności, potrafi zdominować pozostałe rośliny akwariowe. Ze względu na rozmiar, zaleca się, aby umieszczać ją w tylnej części zbiornika.

Sadzenie i uprawa roślinności w akwarium

Aranżacja naszego akwarium, w tym sadzenie i uprawa roślin to jedne z najważniejszych czynników - takie informacje zawiera każdy dobry artykuł. Ważne jest, aby wcześniej usunąć wszystkie fragmenty roślin, które są zgniłe. Należy, także pozbyć się występujących niekiedy jaj ślimaków. Warto, także przyciąć zbyt długie korzenie. Z racji tego, że rośliny sprzedaje się najczęściej w specjalnych, wiklinowych koszyczkach z agrowłókniną, należy pozbyć się ich przed umieszczeniem sadzonek bezpośrednio w podłożu. Zazwyczaj wystarczy zrobić niewielkie wgłębienie by sadzić w nim rośliny. Głębokość na jakiej znajdzie się roślinność powinna w pełni zasłaniać jej korzenie.

Należy pamiętać o podłożu, które pełni funkcję stabilizacyjną dla rośliny. Sadzi się je używając żwirku lub substratu, a niekiedy nawet piasku. Dla stabilizacji poszczególnych sadzonek w podłożu można użyć kamieni oraz korzeni, położonych u ich podstawy. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów - rośliny będą się rozrastać oraz wypuszczać nowe liście.

Kiedy postanowimy sadzić rośliny w akwarium, należy pamiętać, że potrzebują one około 3-4 tygodni, aby się w pełni rozwinąć. Jest to niezbędne, aby akwarium osiągnęło równowagę biologiczną, która jest ważnym czynnikiem każdego ekosystemu.

Twojego koszyka Ilość Razem produkty Najnowsze wpisy