Echinodorus amazonicus - Żabienica Amazońska

30,00 zł
Brutto

Echinodorus amazonicus (Żabienica Amazońska) dobrze adoptuje się w środowisku podwodnym i rośnie dość szybko. Posiadamy jako jedni z nielicznych producentów w europie właśnie tą odmianę. Bardzo dużo sprzedawców oferuje odmianę Echinodorus amazonicus bleherii, natomiast Echinodorus amazonicus u nas w kraju jest wielką rzadkością. Nasza rodzina stara się utrzymać ten gatunek już od ponad 30 lat. Charakteryzuje się węższym liściem niż Echinodorus bleherii przez co piękniej się prezentuje od swojej mniej szlachetnej odmiany. 

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Rośliny akwariowe z gatunku Echinodorus amazonicus — charakterystyka

Ta roślina wodno-lądowa, która naturalnie porasta brzegi rzek, potoków, jezior, a nawet okresowo zalewanych terenów bagiennych.

Ze względu na osiągane przez nią duże rozmiary (może rozrosnąć się aż do 30 - 40 cm szerokości), najlepiej sprawdzi się w akwariach o pojemności wynoszącej przynajmniej 100 litrów. 

Wygląd

Posiada wyrastające rozetowo, intensywnie zielone, podwodne liście, o wąsko-lancetowatym kształcie, które zwężają się płynnie ku górze. Wyrastają natomiast z krótkiego i grubego kłącza. Z reguły mają, także ostre, zagięte w dół kolce.

Blaszki liściowe osiągają z kolei około 4 cm szerokości oraz nawet 30 cm długości. Dodatkowo występują również pofałdowane liście nadwodne.

Echinodorus amazonicus (żabienica amazońska) - uprawa i wymagania

To gatunek, który nie należy do trudnych w uprawie. Musimy zapewnić mu jednak odpowiednio dużą ilość światła, ponieważ źle znosi zacienienie. 
W przypadku niedoborów mineralnych jej liście zmieniają kolor na bardziej żółty, a nawet stają się blade. Z kolei, jeśli nie zadba się o odpowiednie oświetlenie, pojawią się na nich ciemne, nekrotyczne plamy.

Posiada rozbudowany system korzeniowy. Ze względu na to, że jest rośliną długiego dna, miejsce, w którym ją zasadzimy, powinno mieć przede wszystkim żyzne podłoże — żwirek, najlepiej  z dodatkiem gliny. Dobrze sprawdzi się substrat. Musi mieć zapewnione odpowiednie warunki akwariowe do rozwoju, aby osiągać właściwe dla tego gatunku rozmiary oraz wytwarzać liczne pędy kwiatostanowe, które umożliwią rozwijanie się młodych roślin. Najlepiej sprawdzi się, więc sadzona pojedynczo, na przykład umieszczona pośrodku akwarium.

Źle znosi zarówno kwaśny jak i obojętny odczyn wody. Najlepiej, aby umieszczać ją w średnio twardej, lekko alkalicznej wodzie, której pH wynosi około 7,2. Temperatura panująca w akwarium powinna nie być zbyt ciepła, ani zbyt gorąca. Najlepiej, aby wynosiła 24-28°C.

Gdzie występuje "Amazonka?"

Zgodnie ze swoją nazwą, roślinę tę można spotkać w zbiornikach wodnych Ameryki Południowej. Występuje w górnym i dolnym dorzeczu Amazonki. Najczęściej jest spotykana w rzekach o rzekach o wolnym nurcie lub miejscach zalewanych ze stojącą wodą, której głębokość nie przekracza 1 metra.

"Amazonka" - rozmnażanie

Chociaż jest rośliną nasienną, w przypadku umieszczenia w akwarium — rozmnaża się ją wegetatywnie przez rozmnóżki. Jeśli chcemy mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki, powinny to być kilkucentymetrowe, młode okazy wyrastające na zanurzonych pędach kwiatostanowych. Muszą, także posiadać dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Opis

Wysokość [cm]
15 - 20
Temperatura [C]
16 - 26
Nawożenie
CO2 + potas + nawóz ogólny
Wymagania świetlne
średnie
Grupa cenowa
B

Zobacz także

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: