Jak założyć akwarium - krok po kroku

Jak założyć akwarium - krok po kroku

Najważniejsze informacje

Akwarystyka stała się w ostatnich latach bardzo popularnym tematem. Domowe akwarium jest często marzeniem jej początkujących pasjonatów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak założyć akwarium. Nie jest to wcale skomplikowana czynność. W krótkim czasie można stworzyć piękny zbiornik. Urozmaici zarówno mniejsze mieszkanie jak i wzbogaci wnętrza w większym domu. W tym artykule dowiesz się, jakie są najlepsze porady dla początkujących akwarystów oraz ich pierwszego akwarium

Spis treści

Zakładanie akwarium krok po kroku. Jak założyć pierwsze akwarium słodkowodne?
Jak zaplanować wystrój w akwarium?
Wybór odpowiednich roślin
Zasiedlenie akwarium. Jakie rybki w nim umieścić?

Zakładanie akwarium krok po kroku. Jak założyć pierwsze akwarium słodkowodne?

Kiedy zakładamy akwarium musimy zaplanować, aby znalazło się w nim kilka kluczowych elementów i akcesoriów. Należy zatroszczyć się o optymalną temperaturę wody, odpowiednio duży zbiornik z oświetleniem oraz dobrym filtrem . Nie możemy zapominać o podłożu, ozdobach akwarium oraz jego zasiedleniu.

Wybór zbiornika. Jaka wielkość akwarium jest najlepsza?

Przy wyborze zbiornika musimy kierować się przede wszystkim jego wielkością. Musi składać się on z wysokiej jakości szkła. Najlepszym rozwiązaniem jest średniej wielkości akwarium o wysokości 50-55 cm oraz pojemności maksymalnie 100 litrów wody. Nie powinno mieć skomplikowanego kształtu.

Najlepiej sprawdzą się proste - prostokątne ściany. Takie warunki nie pozbawiają roślin dostępu do światła, tylko umożliwiają hodowlę większości popularnych gatunków. Takie akwarium, także o wiele łatwiej się czyści. Równowaga chemiczna jest tutaj niezwykle ważna. Zaniedbanie tej kwestii może spowodować problemy zdrowotne ryb, a nawet ich śmierć.

Jakie podłoże do akwarium. Na co warto zwrócić uwagę?

Przy zakładaniu akwarium musimy, również zdecydować jakie dobierzemy do niego podłoże. Od niego zależy czy znajdujące się w nim rośliny do akwarium będą mieć odpowiednie do rozwoju warunki. Możemy zdecydować się zarówno na wybór różnych kombinacji żwirku lub substratu. Popularny jest, także piasek.

Coraz więcej akwarystów poleca gotowe substraty. Posiadają wiele zalet, na przykład uwalniają substancje odżywcze. Posiadają zdolności stabilizujące pH wody oraz obniżania jej twardości. Może nam się przydać szczególnie wtedy, jeśli nie posiadamy filtra osmotycznego. Pod względem wydajności - powinny działać przynajmniej kilkanaście miesięcy, a zdarza się, że jest to nawet dwa-trzy lata. Jedną z niewielu wad jaką posiada to podłoże jest wysoka, przynajmniej kilkukrotnie wyższa od żwirku i piasku cena. Dobrze rozwijają się w nim również rośliny.

Warstwa podłoża, szczególnie żwir - powinien wynosić 2-10 mm. Są to optymalne warunki, aby obecne tam rośliny mogły się zakorzenić. Kluczowe jest, aby występowała odpowiednia ilość mikro oraz makro elementów. Podłoże pełni nie tylko funkcję dekoracyjną i stabilizacyjną dla rośliny, ale to również miejsce, gdzie w akwarium rozwijają się pożyteczne bakterie rozkładające produkty przemiany materii.

Najlepsze oświetlenie do akwarium  

W każdym akwarium należy zapewnić dobre oświetlenie. Naturalnie występujące światło nie wystarczy, więc trzeba zainstalować specjalnie do tego przeznaczone lampy. Posłużą one za imitację naturalnego oświetlenia. Wytwarzane przez nie światło idealnie odwzorowuje promienie słoneczne. Są one kluczowe do przeprowadzania procesu fotosyntezy - potrzebnej w akwarium ze względu na obecną tam roślinność. Instalując urządzenie, pamiętaj także, aby zabezpieczyć przewody elektryczne przed zalaniem.

Warto zakupić zestaw CO₂ dozujący dwutlenek węgla. Jego odpowiednie dostarczanie do akwarium korzystanie wpływa na fotosyntezę oraz umożliwia utworzenie stabilnego, zawierającego duże ilości tlenu środowiska. To kluczowy, na równi z oświetleniem element.

Jaki filtr do naszego zbiornika?

Bez odpowiednich filtrów nie można mówić o pełnym wyposażeniu akwarium. Są to niezbędne elementy jego prawidłowego funkcjonowania. Filtr pełni wiele istotnych funkcji: napowietrza wodę oraz zatrzymuje zanieczyszczenia (np. niezjedzony przez ryby pokarm). Możemy wyróżnić ich trzy najpopularniejsze rodzaje: filtracja mechaniczna, biologiczna oraz chemiczna.

Istnieje wiele materiałów, z których są wyprodukowane. Zależy to od metody oczyszczania przez nie wody. Najpopularniejsze to te wykonane z gąbki, biokul, węgla aktywnego, włókniny czy pierścieni ceramicznych.

Pod względem występowania mamy do czynienia z filtrami wewnętrznymi, umieszczonymi w akwarium oraz tymi zewnętrznymi - występującymi poza nim. W pierwsze z nich można zaopatrzyć małe akwarium, np. 20 litrów, natomiast drugie nada się do tych większych (powyżej 100 litrów wody).

Chłodzenie i ogrzewanie domowego akwarium. Czy potrzebna jest grzałka?

W akwarium należy zatroszczyć się o utrzymanie prawidłowych parametrów wody. Odpowiada za nie grzałka, z termostatem pozwalającym na utrzymanie temperatury na jednakowym poziomie. Powinna ona wynosić 24-26 stopni Celsjusza. 

Do grzałki warto, także wyposażyć się w termometr, który będzie to kontrolował. Są to kluczowe elementy akwarium. Warto zwrócić, uwagę na moc grzałki i dostosować ją do wielkości akwarium. W okresie letnim, akwarium może wymagać schłodzenia wody z powodu zbyt wysokich temperatur. Wtedy warto zakupić specjalnie do tych celów przeznaczoną chłodziarkę. W naszej strefie klimatycznej nie jest to jednak częste zjawisko.

Jakie są optymalne parametry wody?

Ważne, także jaki odczyn pH ma woda. Ryby zazwyczaj preferują jej wynik na poziomie 7 (odczyn obojętny). Natomiast w zależności od ich gatunku powinien natomiast wynosić między 6 a 8. Jeśli chodzi natomiast o jej twardość - przeważająca część ryb jest w stanie przebywać w wodzie twardej lub średnio twardej. Do okresu godowego wiele gatunków musi mieć styczność z wodą miękką.

Jak zaplanować wystrój w akwarium?

Ostatnimi czasy powstało wiele grup o akwarystyce. Pytania jakie często tam występują, dotyczą wystroju. Troszcząc się o elementy dekoracyjne akwarium, warto zadbać o jego stabilną podstawę. W tym celu trzeba ustawić akwarium w stabilnym miejscu. Należy również dobrać pod nie odpowiednią szafkę oraz pokrywę. Zapewni to walory estetyczne i będzie dobrze komponować się z całym otoczeniem zbiornika.

Do wystroju akwarium nadadzą się przede wszystkim skały oraz kamienie. Należy postarać się, aby klimat jak najbardziej przypominał naturalny zbiornik wodny. Świetnym elementem są fragmenty skał naturalnego pochodzenia. Odpowiednio zaaranżowane mogą imitować rafę koralową. W tym celu warto nabyć chociażby wapienie i dolomity.

Ciekawie jest użyć wszelkiego rodzaju kolorowe, małe kamienie o różnych kształtach i fakturach oraz naturalne korzenie. Ciekawą propozycją są oferowane przez sklepy dla akwarystów, sztuczne wulkany oraz jaskinie. Można je odpowiednio zakamuflować w podłożu i stworzyć tym samym kryjówki dla niektórych zwierząt. Warto również z tyłu zbiornika umieścić jakieś kolorowe tło, na przykład odwzorowujące rafę koralową. Z innych akcesoriów, na pewno przyda się nam, także siatka do odławiania ryb.

Wybór odpowiednich roślin

Podobnie jak elementy aranżacji, także rośliny akwariowe powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych sklepów. Nie można umieszczać tam organizmów, które samodzielnie złowimy chociażby w morzu czy jeziorze. Pamiętaj - pierwsze akwarium powinno składać się z mało wymagających roślin. Dobrze sprawdzą się tutaj żabienice, mchy czy moczarki kanadyjskie.

Zasiedlenie akwarium. Jakie rybki w nim umieścić?

Przed uruchomieniem akwarium należy zapewnić rybom odpowiednie warunki. Woda wymaga odstania (najlepiej ponad doby). Dzięki temu zawarte w niej trujące gazy uzdatniające (czyli chlor i fluor) - ulotnią się, a metale ciężkie osiądą na dnie. Ich neutralizacja jest możliwa, także za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach.

Woda do akwarium musi być wlewana delikatnie, po jego ściankach. Najlepiej jednak nie zajmować się tym bezpośrednio, tylko posłużyć się do tego celu specjalną pompą. Następnie wskazane jest odczekanie kilku dni. Należy zadbać, aby ustabilizowała się w nim równowaga biologiczna. Po tym czasie można już zacząć sadzenie roślin, a także podjąć działania, aby zarybić nasz zbiornik.

Teraz musimy zdecydować, jakie rybki znajdą się w akwarium. Na sam początek poleca się, niemające dużych wymagań, popularne gatunki rybek: neonki, molinezje, gupiki. Przydadzą się, także wyjadające glony i resztki z jedzenia glonojady albo sumiki. Dobrym rozwiązaniem jest, aby zakupić na początek po pięć sztuk rybek z każdego gatunku - trzy samce oraz dwa samce. To optymalna ilość zarybienia w małych akwariach.

Kiedy zakupimy już odpowiednie dla naszego akwarium gatunki, należy zaadaptować je z wodą w naszym akwarium. W tym celu przez mniej więcej dwie godziny, powoli mieszamy ze sobą wodę z pojemnika pełnego rybek, z wodą akwaryjną. Zajmujący się akwarystyką twierdzą, że każda ryba powinna mieć chociaż 5 litrów wody. Warto mieć na uwadze, że małe akwaria muszą mieć proporcjonalnie mniej rybek.

Zaciekawił cię ten temat? Masz pytania? Zostaw komentarz!